menu
QAmmunity.org
Recent questions in Mathematics
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Recent questions in Mathematics
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Recent questions in Mathematics
The diameter of a circle is 4 yards. What is the circle's circumference d = 4yd use 3.14 for Pi
Chandria
asked
Dec 28, 2023
by
Chandria
6.1k
points
Mathematics
college
2
answers
13
votes
93.1k
views
The first few terms of a geometric sequence are given by 2, 4, 8, 16... What is the value of the 28th term divided by the 26th term?
Heferav
asked
Dec 28, 2023
by
Heferav
6.5k
points
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
62.1k
views
A customer is comparing the size of pil funnels in a store. The funnels are cone shaped. One funnel has a base with a diameter of 8 in, and a slant height of 12 in. What is the height of the funnel? Round
Anvar
asked
Dec 28, 2023
by
Anvar
5.8k
points
Mathematics
college
1
answer
0
votes
158k
views
HELP PLEASE & THANK YOU
Artur Iwan
asked
Dec 28, 2023
by
Artur Iwan
5.8k
points
Mathematics
high-school
1
answer
16
votes
17.7k
views
Suppose a bag of colored marbles contains 15 marbles. If you draw one marble at a time from the bag, without replacement, how many different ways can you draw all of the marbles from the bag?Remember that
Glen Blanchard
asked
Dec 28, 2023
by
Glen Blanchard
5.8k
points
Mathematics
college
2
answers
5
votes
41.6k
views
Joslynn makes $8.25 per hour babysitting. If she made $123.75 last week, then how many hours did she work last week?
Yoichi Nakayama
asked
Dec 28, 2023
by
Yoichi Nakayama
6.0k
points
Mathematics
high-school
1
answer
25
votes
50.7k
views
Complete the table of values for the equation y = 3x + 5.
Cristhian Boujon
asked
Dec 28, 2023
by
Cristhian Boujon
6.5k
points
Mathematics
high-school
1
answer
14
votes
203k
views
A grocery store sells a bag of 8 oranges for $4.96. What is the unit cost? *put process*
Vlada Katlinskaya
asked
Dec 28, 2023
by
Vlada Katlinskaya
6.1k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
2
votes
164k
views
10 to the second power + 6×7+8
Gerard Sans
asked
Dec 28, 2023
by
Gerard Sans
5.8k
points
Mathematics
college
1
answer
3
votes
49.6k
views
What is the common ratio of the geometric sequence 9, 72,576, ...
Gopesh Sharma
asked
Dec 28, 2023
by
Gopesh Sharma
5.4k
points
Mathematics
high-school
1
answer
8
votes
218k
views
Solve using the elimination method -4x-2y=-18
Pace
asked
Dec 28, 2023
by
Pace
6.2k
points
Mathematics
college
1
answer
6
votes
68.4k
views
)) A rectangular prism has a volume of 693 cubic centimeters. The prism has a width of 9 centimeters and a height of 7 centimeters. ()) Which equation can you use to find the length of the prism, l? and
Zorg
asked
Dec 28, 2023
by
Zorg
6.4k
points
Mathematics
high-school
2
answers
7
votes
212k
views
Jaxon must sell at least 49 rolls of wrapping paper to support the robotics club fundraiser. He has already sold 24 rolls of wrapping paper. Which inequality best represents the number of rolls of wrapping
Anler
asked
Dec 28, 2023
by
Anler
5.7k
points
Mathematics
college
2
answers
8
votes
37.7k
views
Write an equation for the line that passes through the given point and is parallel to the graph of the given equation1. y = 3x - 2 ; (3, 2)2. y = 2/3x + 19 ; (-9, 4) 3. 3x + 4y = 12 ; (-4, 7)
Vir
asked
Dec 28, 2023
by
Vir
6.0k
points
Mathematics
college
1
answer
3
votes
133k
views
Ms. Felter was keeping track of her plant's height. She first measured it when it was 3.2 inches tall. The next time she measured it, it had grown 2.33 inches, and the following time it had grown 1.192
Mrvol
asked
Dec 28, 2023
by
Mrvol
6.4k
points
Mathematics
college
1
answer
2
votes
172k
views
Simon used these steps to solve an equation: Step 1: -6(x + 7) = 2(x − 11) Step 2: -6x − 42 = 2x − 22 Step 3: -8x − 42 = -22 Step 4: -8x = 20
ATMTA
asked
Dec 28, 2023
by
ATMTA
5.7k
points
Mathematics
high-school
1
answer
11
votes
166k
views
Find the solution of the system of equations. -4x + y = 23 4x - 9y = -15
Kasprzol
asked
Dec 28, 2023
by
Kasprzol
5.7k
points
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
192k
views
Jake currently has 362 g of sugar and then uses 7 ounces for baking a cake. How many grams (g) of sugar does he have left? 1 ounce = 28 g
Wilder Pereira
asked
Dec 28, 2023
by
Wilder Pereira
6.3k
points
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
76.8k
views
I need help with cumulative frequency pleaseee!!
Saket
asked
Dec 28, 2023
by
Saket
5.3k
points
Mathematics
college
1
answer
4
votes
96.6k
views
The volume of a cylindrical can of beans is 45 π cubic centimeters. if the diameter is 6 centimeters, what is the height of the can in centimeters?
Umar Karimabadi
asked
Dec 28, 2023
by
Umar Karimabadi
6.0k
points
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
66.5k
views
Page:
« prev
1
...
62
63
64
65
66
67
68
...
1000
...
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.5m
questions
8.6m
answers
Other Questions
Which colonies were included in the middle colonies
What values does atticus teach jem and scout?
What is the least common denominator of the four fractions 20 7/10 20 3/4 18 9/10 20 18/25
North or south? during the civil war, the had the advantage of harboring 90 percent of the county's industries.
Leviathon was apart of captian nemos crew true or false?
Search QAmmunity.org