menu
QAmmunity.org
Recent questions in Business
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Recent questions in Business
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Recent questions in Business
The average variable costs of a company are equal to $20 per unit produced at its current level of output in the short run. Its average fixed costs are equal to $30 per unit produced. The total costs at
Hangman
asked
Nov 9, 2022
by
Hangman
5.4k
points
Business
college
1
answer
5
votes
19.3k
views
In your opinion, what is the riskiest stage of new product development?
Jon Purdy
asked
Nov 9, 2022
by
Jon Purdy
5.2k
points
Business
high-school
2
answers
0
votes
158k
views
The cost of debt is equal to one minus the marginal tax rate multiplied by the average coupon rate on all outstanding debt. True False
Are Almaas
asked
Nov 9, 2022
by
Are Almaas
4.6k
points
Business
college
1
answer
3
votes
191k
views
What does SME stand for
Sveta
asked
Nov 9, 2022
by
Sveta
6.2k
points
Business
high-school
2
answers
20
votes
7.5k
views
These are selected account balances on December 31, 2020. Land (location of the office building) $97000 Land (held for future use) 152000 Corporate Office Building 675000 Inventory 182000 Equipment 457000
Wilson Wilson
asked
Nov 9, 2022
by
Wilson Wilson
5.6k
points
Business
college
1
answer
4
votes
189k
views
If Country A is an agricultural country and Country B has many cities and factories, it would make sense for both countries to set up car manufacturing plants. Country A to specialize in growing corn while
AndreyIto
asked
Nov 9, 2022
by
AndreyIto
5.6k
points
Business
college
1
answer
3
votes
104k
views
Derrick has accepted a job in another state. His wife, who is not employed, is not happy about moving but doesn't have a choice. This is an example of:
ABrukish
asked
Nov 9, 2022
by
ABrukish
6.2k
points
Business
high-school
1
answer
3
votes
217k
views
In supply chain, the bullwhip effect produces progressively larger inventories as demand variation increases upstream. A primary reason for this supply behavior is: Select one: a. Suppliers announce price
Aseychell
asked
Nov 9, 2022
by
Aseychell
5.3k
points
Business
college
1
answer
0
votes
156k
views
A type of influence a company cannot control is considered to be an _______ influence. A. competitive B. internal C. external D. annoying
Loxs
asked
Nov 9, 2022
by
Loxs
5.5k
points
Business
college
1
answer
7
votes
90.8k
views
Can ah budget include donations to charities
Meko
asked
Nov 9, 2022
by
Meko
5.5k
points
Business
high-school
1
answer
5
votes
200k
views
At the beginning of the year, manufacturing overhead for the year was estimated to be $1,033,125. At the end of the year, actual direct labor-hours for the year were 36,390 hours, the actual manufacturing
Eric Fossum
asked
Nov 8, 2022
by
Eric Fossum
5.5k
points
Business
college
1
answer
5
votes
121k
views
Talbot Industries is considering launching a new product. The new manufacturing equipment will cost $19 million, and production and sales will require an initial $5 million investment in net operating
Jammon
asked
Nov 8, 2022
by
Jammon
5.2k
points
Business
college
1
answer
11
votes
133k
views
Shum Manufacturing, which uses the high-low method, makes a product called Kwan. The company incurs three different cost types (A, B, and C) and has a relevant range of operation between 2,500 units and
Bacar
asked
Nov 8, 2022
by
Bacar
5.0k
points
Business
college
1
answer
3
votes
62.1k
views
_____ is a research technique whereby consumers are asked to generate an exhaustive list of things that bother them or difficulties they encounter when using a product or service.
Jturnbull
asked
Nov 8, 2022
by
Jturnbull
5.4k
points
Business
college
1
answer
3
votes
62.8k
views
Which type of property is to be included in the sale of a house unless otherwise stated in the purchase agreement? Real property Personal property Tangible property Intangible property
Ravi Kadaboina
asked
Nov 8, 2022
by
Ravi Kadaboina
6.0k
points
Business
high-school
1
answer
2
votes
93.4k
views
Bonnie invested $8,000 in two accounts paying 5% and 6% annual interest. Her money earned a total of $445 in interest in one year. How much was invested in each account?
Carl Bergquist
asked
Nov 8, 2022
by
Carl Bergquist
5.6k
points
Business
high-school
1
answer
2
votes
138k
views
Assume that a hypothetical economy with an MPC of 0.75 is experiencing a severe recession. Instructions: In part a, round your answers to 1 decimal place. Enter your answers as a positive number. In part
Neil Steiner
asked
Nov 8, 2022
by
Neil Steiner
5.1k
points
Business
college
1
answer
24
votes
12.5k
views
If the changes in sales between May and June continue at the same rate, what will be the percent change in total computer sales from June to July? (Round your answer to the nearest tenth.) a. 17.1% b.
Twilite
asked
Nov 8, 2022
by
Twilite
5.7k
points
Business
college
1
answer
1
vote
102k
views
Suppose two factors are identified for the U.S. economy: the growth rate of industrial production, IP, and the inflation rate, IR. IP is expected to be 4% and IR 6%. A stock with a beta of 1 on IP and
Laurentius
asked
Nov 8, 2022
by
Laurentius
4.8k
points
Business
college
1
answer
3
votes
41.4k
views
. Prepare a contribution format income statement segmented by divisions. 2-a. The Marketing Department has proposed increasing the West Division's monthly advertising by $28,000 based on the belief that
Namik
asked
Nov 8, 2022
by
Namik
5.8k
points
Business
college
1
answer
3
votes
143k
views
Page:
« prev
1
...
958
959
960
961
962
963
964
...
1000
...
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.0m
questions
7.9m
answers
Other Questions
In the mid-1700s, which industrializing nation was the dominant commercial power in the atlantic ocean?
Solve for y in terms of x. 2/3y - 4 = x y = x + 6 y = -x + 4 y = -x + 6 y = x + 4
Which type of anxiety plays a key role in many cases of erectile dysfunction?
Felipe no está triste. Está _____. estomago cama sintomas dolor content consultorio tranquilo nerviosas resfriado la boca
Aliyah has $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
Search QAmmunity.org