38.2k views
2 votes
PLEASE HELP :) *if this makes it quicker, its due today btw ;(*

Ramon earns $1,900 each month and pays $53.50 on electricity. To the nearest tenth of a percent, what percent of Ramon's earnings are spent on electricity each month?

User Johnsyweb
by
7.1k points

1 Answer

1 vote

Answer:

3.1% of Ramon's salary is utilized for electricity rent.

Explanation:

Ramon's monthly salary =$1,735

Electricity rent =$53.10

Percentage of earnings spent on electricity:

=53.101,735×100

=3.1%

hope it helps !

User Chris Maverick
by
7.0k points