![\tt Step-by-step~explanation:](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/middle-school/1yvv69zlhkbxhn4v3cihgxbj4z92s81wn4.png)
If you can purchase 6 hair-bows for $18, we will have to find out the individual price for each hair-bow.
![\tt Step~1:](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/high-school/td6u35j3gyzkyxq2z12ex68fup5boe9d1z.png)
To find the value of each hair-bow, we have to divide 18 by 6.
![\tt 18 /6=3](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/high-school/lx1j1h2yozujytjq1dxi9n7c2gdsrfl23u.png)
![\tt Step~2:](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/high-school/42ystigthi5jraeckxqu1502a0bp41zkf4.png)
Now that we know the price of each hair-bow, we need to figure out how many of them you can buy with $21. To find the answer, we will need to divide 21 by 3.
![\tt 21 / 3=7](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/high-school/2ufe322vinf5d7fisal3rw72xai7ga7vrx.png)
![\Large\boxed{\tt Our~final~answer:7 ~hair-bows}](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/high-school/4wnnpcoan1mln8lekwifvwz1punukmz7ju.png)