Answer:
$2.6 for 25 pound bag; $2.8 for 30 pound bag
Step-by-step explanation:
To figure out the cost per pound, you need to divide the cost by the total number of pounds. So, for the 25 pound bag, divide 65 by 25 to get $2.6. For the 30 pound bag, divide 84 by 30 to get 2.8.