Answer:
1. $0.24
2. 89.2 miles
Explanation:
To get the unit price, divide the total price by the amount that was purchased.
1. 3.12/13 = $0.24
For the second one, get the distance traveled per hour first then multiply by 8.
22.3 / 2 = 11.15
11.15 x 8 = 89.2