112k views
0 votes
Neeeedhelp asap !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Neeeedhelp asap !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!-example-1
User Alex Mckay
by
4.8k points

1 Answer

5 votes

Answer:

1. $0.24

2. 89.2 miles

Explanation:

To get the unit price, divide the total price by the amount that was purchased.

1. 3.12/13 = $0.24

For the second one, get the distance traveled per hour first then multiply by 8.

22.3 / 2 = 11.15

11.15 x 8 = 89.2

User Nsconnector
by
5.1k points