88.0k views
2 votes
A mother paid $15.05 for flour at a store that sells flour for $0.86 per pound.

How many pounds of flour did the mother buy?


Enter your answer as a decimal. ಠಿ_ಠ

2 Answers

5 votes

Answer:

the mother bought 17.5 pounds

Explanation:

User EENN
by
5.4k points
5 votes

Answer:

17.5

Explanation:

15.05 divided by 0.86 is 17.5

User Noteness
by
5.6k points