184k views
4 votes
A 6-pack of plastic rings costs $2.28. What is the unit price? (step by step solution)

User Rajiv A
by
6.8k points

1 Answer

2 votes

Answer:

$0.38

Explanation:

To find the unit price, divide the price by the amount.

$2.28 / 6 =

$0.38

Hope this helps <3

User Bokmann
by
6.5k points