53.8k views
5 votes
Using a calculator to divide 200 by 12, you obtain a result of 16.6666667.

An answer to which question can be approximated using this result?

A
How much does each person pay when 12 people share a meal costing $200?
B
Pencils are sold in packs of 200. Twelve students need pencils. How many packs of pencils are needed?
C
A bottle of shampoo costs $12.00 and contains 200 grams of shampoo. What is the cost per gram of shampoo?
D
What is the average distance walked per day by a hiker who walks 12 miles in 200 days?

User CWF
by
8.7k points

1 Answer

0 votes
A- How much does each person pay when 12 people share a meal costing $200
User Samarasa
by
8.0k points

Related questions

1 answer
4 votes
139k views
asked Jul 7, 2019 76.8k views
Awimley asked Jul 7, 2019
by Awimley
8.4k points
1 answer
0 votes
76.8k views