Answer:
2.5m
Step-by-step explanation:
Speed/velocity = 0.5m/s
Time = 5s
speed = Distance/Time
Distance = Speed x Time
Distance = 0.5 x 5
Distance = 2.5m
7.8m questions
10.5m answers