27.9k views
5 votes
A package of 5 pairs of insulated gloves costs ​$42.95. What is the unit price of the pairs of gloves ​?

User Hanifah
by
5.1k points

1 Answer

3 votes

Answer:

$8.59

Explanation:

5:$42.95

5 divided by 5=1

$42.95 divided by 5=$8.59

$8.59 per glove

User Nadesha
by
4.4k points