menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
A 40 oz bag of potato chips cost $3.20 or a 50 Oz bag of potato chips cost $4.50 which bag of chips has the lower unit price and it's a better deal?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
A 40 oz bag of potato chips cost $3.20 or a 50 Oz bag of potato chips cost $4.50 which bag of chips has the lower unit price and it's a better deal?
asked
Apr 17, 2021
118k
views
3
votes
A 40 oz bag of potato chips cost $3.20 or a 50 Oz bag of potato chips cost $4.50 which bag of chips has the lower unit price and it's a better deal?
Mathematics
college
Ilia Ross
asked
by
Ilia Ross
8.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
3
votes
The 40 oz bag is the better deal and lower into price.
Explain
I Divided the price by the oz and got 8 cents per oz for the first bag and got 11 cents per oz on the 50 oz bag so therefore the 40oz bag is the better buy
CCKx
answered
Apr 20, 2021
by
CCKx
7.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
3
votes
Answer:
Explanation:
50oz
Sathya Baman
answered
Apr 22, 2021
by
Sathya Baman
8.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org