97.9k views
1 vote
Suppose an automobile has a kinetic energy

of 2300 J.
When it moves with nine times the speed,
what will be its kinetic energy?
Answer in units of J.

1 Answer

3 votes

Answer:


KE_(new)=186300 J

Step-by-step explanation:

Given:


KE=2300J
n=9


v_(new)=n*v_(old)


(KE_(new))/(KE_(old))=(v^2_(new))/(v^2_(old))=((n*v_(old))^2)/(v^2_(old))=n^2


KE_(new)=n^2KE_(old)


KE_(new)=(9)^2(2300)


KE_(new)=186300 J

Scientific notation


KE_(new)= 1.863*10^5 J

Hope it helps

User Pushbit
by
6.9k points