211k views
5 votes
Which is the better deal: $3.15 for 10 apples or $4.10 for 11 apples?

1 Answer

1 vote

Answer:

3.15 for 10 is the better deal

Explanation:

This is because $3.15 for 10 apples is worth 32 cents per apple. On the other hand, $4.10 for 11 apples is worth 37 cents per apple. And even though you're getting more apples it is costing you more per apple.

User Phoenix Wang
by
7.7k points