Answer:
The amount will be "$3655.21".
Explanation:
The given values are:
Principle,
P = $3000
Interest rate,
r = 10% i.e., 0.1
Number of times interest,
n = 4
Time,
t = 2 years
As we know,
⇒
![A=P[1+(r)/(n) ]^(tn)](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/high-school/5h3qxh3qdd3pue7tssughvrdgoxj9d9c5b.png)
On putting the values in the above formula, we get
⇒
![=3000[1+(0.1)/(4) ]^(2* 4)](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/high-school/no3ipofob9whq2eca7y5cimfbd654r27u5.png)
⇒
![=3000[1+0.025]^8](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/high-school/to6j8jay15ff6cmwbhswrirxipdswv6sck.png)
⇒

⇒
($)