Answer:
The velocity of the two cars is 10 m/s after the collision.
Step-by-step explanation:
Law Of Conservation Of Linear Momentum
The total momentum of a system of bodies is conserved unless an external force is applied to it. The formula for the momentum of a body with mass m and velocity v is
P=m.v
If we have a system of bodies, then the total momentum is the sum of them all

If some collision occurs, the velocities change to v' and the final momentum is:

In a system of two masses, the law of conservation of linear momentum takes the form:

If both masses stick together after the collision at a common speed v', then:

The car of mass m1=1000 Kg travels at v1=25 m/s and collides with another car of m2=1500 Kg which is at rest (v2=0).
Knowing both cars stick and move together after the collision, their velocity is found solving for v':



v' = 10 m/s
The velocity of the two cars is 10 m/s after the collision.