102k views
5 votes
Ive been trying to figure out this problem, I’m not sure if each fruit is measures per pound. Please help!

Ive been trying to figure out this problem, I’m not sure if each fruit is measures-example-1

2 Answers

4 votes

Answer:

e

Explanation:

i will give free points to people who answer my problem

User Nisanth Kumar
by
5.1k points
3 votes

Answer:

Elena spent
p-3.45 more than Taniy

Explanation:

LET THE PRICE OF CHERRY PER POUND BE "p" !!!!!

Elena bought a watermelon for = $7.75

Elena bought 3 pounds of cherry for = $3p

Total money spent by Elena = 3p + 7.75

Taniy bought a pineapple for = $4.35

Taniy bought 2 pounds of cherry for = $2p

Total money spent by Taniy = 2p + 4.35

More money spent by Elena than Taniy =


(3p+7.75)-(2p+4.35)\\=>3p+7.75-2p-4.35\\=>3p-2p+7.75-4.35\\=>p-3.45

User Czyzby
by
4.9k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.