187k views
2 votes
Sara has $180 to spend on a mixture of oranges and bananas. The oranges cost $3 per pound and the bananas cost $2 per pound. What equation can she use to graph a line showing the different amounts of oranges and bananas she can buy for $180?

Explain what does each elements of the equation represent.

pleasee guys i need help

1 Answer

3 votes

Answer:

365

Explanation:

2+3+180+180=

User Zorkzyd
by
7.1k points