The statement which is true about the unit rate is:
Brand A costs approximately $0.21 per ounce, and Brand B costs approximately $0.18 per ounce.Step-by-step explanation:
Unit Rate--
It the rate which is used to find how much does one quantity corresponds to the one unit of the second quantity.
Brand A:
It cost $ 2.55 for 12 ounces of juice.
This means that the cost of 1 ounces of juice will be: $ 2.55/12=$ 0.2125
Now, we know that:
1 dollar = 100 cents
Hence, $ 0.2125 = 21.25 cents
which to the nearest cents is: 21 cents.
Brand B:
It cost $ 1.45 for 8 ounces of juice.
This means that the cost of 1 ounces of juice will be: $ 1.45/8=$ 0.18125
Now, we know that:
1 dollar = 100 cents
Hence, $ 0.18125 = 18.125 cents
which to the nearest cents is: 18 cents.