173k views
3 votes
A six pack of Coca Cola costs $3.55. What is the unit rate?

User Lev Z
by
7.3k points

2 Answers

2 votes

Answer:

59 cents

Explanation:

When finding the unit rate, you need to end up finding what is the price for one product (basically a fraction with one on the bottom) to find this I just did 3.55 / 6 which gave me 59 cents, the price of one coca cola bottle.

User Eug
by
6.8k points
3 votes

Answer:

Explanation:

O.5917

Should be ur answer

User Kelnos
by
7.0k points