25.0k views
2 votes
A car traveling at a speed of 50.0 m/s encounters an emergency and comes to a complete stop. How much time will it take for the car to stop if it decelerates at -4.0 m/s2?

User Enkay
by
7.0k points

1 Answer

4 votes

Answer:

t=1.25s

Step-by-step explanation:

The formula is

a= (V1-V0) /t

t = (V1-V0)/a

V1=50m/s

V0= 0 m/s

a= - 4m/s2

t= (0-50)/-4 = 1.25s

User Evgeny Mikhaylov
by
7.3k points