80.3k views
1 vote
Is this correct? If it isn’t what’s the correct answer?

Is this correct? If it isn’t what’s the correct answer?-example-1
User WaughWaugh
by
8.7k points

2 Answers

3 votes

Answer:

d. $6.60

Explanation:

3 cost 3.60, then 5.5 would cost ?

So we have to find what multiplied with 3 would equal 5.5, so:

5.5/3, we can't simplify this fraction so we'll just use it to multiply 3.60

3.60 × 5.5/3 = 19.8/3 = 6.6

User Alan Mendelevich
by
8.5k points
2 votes

Answer:

No, it is 6.60

Explanation:

We need to know the cost of 1 pound, so we have to do 3.60 divided by 3, to get the cost of 1 pound, which is 1.20

We times 1.20 by the amount of pounds we need, (5.5,) and get 6.60.

If it was times just 5 pounds, than yes, it would be correct, but we need to look out for decimals too.

User Corey Porter
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.