170k views
0 votes
Tyler is going on a road trip with his family. He pays $16.80 for 4 gallons of gas. What is the cost per gallon? What is the cost of 3 gallons? 5 gallons?

User Asif Raza
by
5.1k points

1 Answer

2 votes
The cost per gallon of gas is $4.2.
($16.80 divided by 4 gallons)
The cost of 3 gallons is $12.6.
(3 gallons times $4.2)
The cost of 5 gallons is $21.
(5 gallons times $4.2)
You can continue the pattern of $4.2 dollars times each gallon forever.
User Steve Chaloner
by
5.2k points