103k views
1 vote
At the beginning of a baking session, there were 2.26 kilograms of flour in a bag. By the end of the baking session, there were 0.98 kilograms of flour in the bag. What is the percent decrease in the amount of flou

User Psychevic
by
7.3k points

1 Answer

1 vote

Answer: 56.64%

Explanation:

Given: Previous amount of flour = 2.26 kilograms

By the end of the baking session, amount of flour = 0.98 kilograms

Decrease in amount = 2.26-0.98 = 1.28 kilograms

Percent decrese =
\frac{\text{decrease in amount }}{\text{previous amount}}*100


=(1.28)/(2.26)*100\approx56.64\%

Hence, the percent decrease in the amount of flour = 56.64%

User Teobis
by
6.9k points