88.8k views
4 votes
Marco paid $36.89 for 8.6 gallons of gas. What is the price per gallon?

User Gautamits
by
4.5k points

1 Answer

5 votes

Answer:

It is $4.29 Explanation:

because you need to find the price of one gallon, so you just divide the numbers $36.89 by 8.6 gallons which is 4.289 and if you round it it is $4.29 per gallon / 1 gallon.

User Jotafeldmann
by
5.5k points