menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Gatorade come in two different sizes. A 16 ounce bottle costs 2.10 and a 20 ounce bottle costs $3.15. Which is the better buy and why?
asked
Nov 6, 2021
162k
views
2
votes
Gatorade come in two different sizes. A 16 ounce bottle costs 2.10 and a 20 ounce bottle costs $3.15. Which is the better buy and why?
Mathematics
high-school
Karrie
asked
by
Karrie
4.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
5
votes
16/ 2.10 = 7.6 ounces per $1
20/ 3.15 = 6.3 ounces per $1
So which do you think?
Newsha Nik
answered
Nov 10, 2021
by
Newsha Nik
4.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.2m
questions
6.8m
answers
Other Questions
Pizza planet is running a special 3 pizzas for 16.50. What is the unit rate for one pizza
What number is halfway between 0 and 18
If the 9-inch wheel of cheese costs $18.60, what is the cost per square inch? If the cost is less than a dollar, put a zero to the left of the decimal point?
I need to simplify this expression.
Need answer to math problem!!!
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org