162k views
2 votes
Gatorade come in two different sizes. A 16 ounce bottle costs 2.10 and a 20 ounce bottle costs $3.15. Which is the better buy and why?

User Karrie
by
4.9k points

1 Answer

5 votes
16/ 2.10 = 7.6 ounces per $1
20/ 3.15 = 6.3 ounces per $1
So which do you think?
User Newsha Nik
by
4.6k points