136k views
0 votes
Answer get 100 points and Surprise

Answer get 100 points and Surprise-example-1
User Antijon
by
5.5k points

2 Answers

5 votes

Answer:

a. t

b. f

c. f

d. t

Explanation:

hope i helped

User Mohamed Sweelam
by
5.0k points
4 votes

Answer:

a. TRUE.✅

b. FALSE.❌

c. FALSE❌

d. TRUE.✅

Explanation:

To determine if each statement is true or not, let's find the slope/unit cost of each lotion.

Slope of lotion C using a point of line C, (6, 3):

Slope/unit cost = y/x = 3/6 = $0.50 per oz

Slope of lotion D using a point of line D, (4, 3):

Slope/unit cost = y/x = 3/4 = $0.75 per oz

Now let's determine whether each statement given is true or false:

a. Statement A is TRUE. Lotion C cost $0.50 per oz ✅

b. Statement B is FALSE. Lotion D cost $0.75 per oz not $2.00 per oz.❌

c. Statement C is FALSE. Lotion D is more costlier because it has a greater slope than C.❌

d. Statement D is TRUE because for any amount on the x-axis, the cost of lotion D is always greater than that of lotion C.✅

User Alexander Craggs
by
5.6k points