Answer:
a. TRUE.✅
b. FALSE.❌
c. FALSE❌
d. TRUE.✅
Explanation:
To determine if each statement is true or not, let's find the slope/unit cost of each lotion.
Slope of lotion C using a point of line C, (6, 3):
Slope/unit cost = y/x = 3/6 = $0.50 per oz
Slope of lotion D using a point of line D, (4, 3):
Slope/unit cost = y/x = 3/4 = $0.75 per oz
Now let's determine whether each statement given is true or false:
a. Statement A is TRUE. Lotion C cost $0.50 per oz ✅
b. Statement B is FALSE. Lotion D cost $0.75 per oz not $2.00 per oz.❌
c. Statement C is FALSE. Lotion D is more costlier because it has a greater slope than C.❌
d. Statement D is TRUE because for any amount on the x-axis, the cost of lotion D is always greater than that of lotion C.✅