230k views
0 votes
Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary.

$1.99 for 16 lb

The unit rate is $ /lb.

User Dimitrius
by
5.4k points

2 Answers

5 votes

Answer:

Explanation:

1.99/16= 0.1243 a pound

Round to 0.12

User Wschopohl
by
5.7k points
2 votes

Answer:

the unit rate is $0.29/lb

User EdzJohnson
by
5.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.