Answer:
The average rate of change is -0.034 which means that the decrease is -0.034 in the cost of per print per year
Explanation:
Given that
Price of print in 2002 = p1 =$0.50
Price of print in 2013 = p2 =$0.13
y1 = 2002
y2 = 2013
The rate of change is given by the formula:

Here decrease is the change in price and run is the difference in years.
Mathematically, it can be written as:

Putting the values

Hence,
The average rate of change is -0.034 which means that the decrease is -0.034 in the cost of per print per year