225k views
1 vote
Hunter bought a package of 24 pencils for $3.12. Write and solve an equation to determine the cost of each pencil in the package.

User Isabelle
by
5.6k points

1 Answer

4 votes

Answer:

24 divided by 3.12=7.69

Explanation:

User Jeff Wilcox
by
4.9k points