116k views
2 votes
Steve jobs sells apples and gets paid a minimum weekly salary of $660. He also gets paid on a graduated commission scale. He gets 4% of the first $2000 and 6% of anything over $2000. How much would he earn if he sold $15,000 worth of apples last week?

A. 1520
B. 1500
C. 640
D. 660​

User Emil C
by
5.9k points

2 Answers

6 votes

Answer:

660+80+780= 1520

Explanation:

Hope that helps

lemme know

User RSK
by
6.3k points
4 votes

Answer:

Explanation:

660 flat salary

2000*4%= 80

13000*6%=780

660+80+780= 1520

User Viswesn
by
6.9k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.