32.1k views
1 vote
At the grocery store, Matthew notices that it costs $2.48 for 40 ounces of jelly. What is the unit price?

User Bowlerae
by
7.5k points

2 Answers

0 votes

Answer: 0.06 will be your answer!

Explanation:

User Munim Munna
by
7.7k points
5 votes

Answer:

0.06 cents per ounce

Explanation:

User Suryavel TR
by
7.4k points