211k views
0 votes
A) A grocery store sells bags of oranges in two different sizes. The six pound bag is $7. The eight pound bag is $9. Which cost less?

B) A grocery store sells bags of oranges in two different sizes. The six pound bag is $7. What is the cost per pound?

Thank you so much for whoever awnsers this.☺️

1 Answer

5 votes
A) The eight pound bag costs less if you divide 7 by 6 you get $1.17 per pound. If you divide 9 by 8 you get $1.13.

B) 1.17 dollars per pound

(Everything above is rounded so do the math to find the more accurate numbers)
User Benjamin Penney
by
6.1k points