62.9k views
5 votes
A half of a pound of fudge cost$5.72,what is the unit rate per pound

User Milkplus
by
7.2k points

2 Answers

3 votes

Answer:

I think it's $1.39 per ounce.

Explanation:

User Joseph Ishak
by
6.9k points
3 votes

Answer:

$11.44

Explanation:

Since half a pound of fudge costs $5.72, then you just have to multiply by 2

5.72 x 2 = 11.44

So one pound of fudge costs $11.44

Hope this helps :)

User Dacto
by
7.5k points