211k views
2 votes
Milan bought 13 pounds of rice for $7. How many dollars did he pay per pound of rice?

User MichelReap
by
5.6k points

2 Answers

5 votes

Answer:

$1.86

Explanation:

You would do 13/7 which is 1.85714... which when rounded to the nearest hundredth is 1.86

Hope this helps!

User Ankur Shanbhag
by
5.9k points
6 votes

Answer:

About $0.54 per pound

Explanation:

7 ÷ 13 = 0.538461

User Kauna Mohammed
by
5.9k points