211k views
2 votes
Milan bought 13 pounds of rice for $7. How many dollars did he pay per pound of rice?

User MichelReap
by
8.3k points

2 Answers

5 votes

Answer:

$1.86

Explanation:

You would do 13/7 which is 1.85714... which when rounded to the nearest hundredth is 1.86

Hope this helps!

User Ankur Shanbhag
by
8.4k points
6 votes

Answer:

About $0.54 per pound

Explanation:

7 ÷ 13 = 0.538461

User Kauna Mohammed
by
8.6k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories