1.1k views
0 votes
Wrapping paper is on sale at 3 rolls for 4.25. How many rolls can Danika buy with $20? (i've been searching all around the internet for the answer but i can't seem to find one similar to the answer my teacher gave me)

User AnthonyR
by
5.3k points

2 Answers

3 votes

Answer:

Can buy 14 rolls

Explanation:

Cost per roll:

4.25 / 3 = 1.42 each roll

How many can buy for $20:

1.42x = 20

x = 14 rolls

User Wei Liu
by
5.1k points
2 votes
14 i’m pretty sure or 14.1
User Carter Sande
by
4.2k points