224k views
3 votes
$1.00 can purchase 2/3 kilograms of flour. Write a ratio to find the unit rate

1 Answer

5 votes

First

Eight avocados cost $4.

How much do 16 avocados cost?

How much do 20 avocados cost?

How much do 9 avocados cost?

Explanation/Answer:

My man take it easy so 16 x 4 is 64

20x 4 is 80

9x4 is 36

THERE YOU GO THAT WAS EASY RIGHT?

User FuzzyDuck
by
8.6k points

No related questions found