184k views
4 votes
The local farmer's market sells a 4-pound basket of apples which contains 10

apples in each pound for $5.60. What is the price per apple? (Start your answer
with $)

1 Answer

1 vote

Answer:

I believe its $1.40

Explanation:

User Rasha Elsayed
by
4.6k points