menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
The local farmer's market sells a 4-pound basket of apples which contains 10 apples in each pound for $5.60. What is the price per apple? (Start your answer with $)
asked
Jun 28, 2021
184k
views
4
votes
The local farmer's market sells a 4-pound basket of apples which contains 10
apples in each pound for $5.60. What is the price per apple? (Start your answer
with $)
Mathematics
high-school
Jared Dykstra
asked
by
Jared Dykstra
5.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
1
vote
Answer:
I believe its $1.40
Explanation:
Rasha Elsayed
answered
Jul 3, 2021
by
Rasha Elsayed
4.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.3m
questions
6.9m
answers
Other Questions
Pizza planet is running a special 3 pizzas for 16.50. What is the unit rate for one pizza
how long Will it take for $7000 investment to grow to $7553 and the annual rate of 3.4% compounded quarterly assume that no withdrawals are made
I need to simplify this expression.
Need answer to math problem!!!
Which property is shown in the problem below? -8(x-3y-9) = -8x+24y+72 A the associative property B the commutative property C the distributive property D the division property ASAP
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org