Given:
In 1998, Journeys sold 15 million pairs of Vans.
In 2008, Journeys sold 45 million pairs of Vans.
To Find:
The average rate of change in show sales for the store.
Formula:
Final year : 2008
Initial year : 1998
Final sale : 45 million
Initial sale : 15 million
Average sales = Final sale - Initial sale / Final year - Initial year
Step-by-step explanation:
Average sales = 45 million - 15 million / 2008 - 1998
Average sales = 30 million / 10 years
Average sales = 3 million / 1 year
Answer:
The average rate of change in show sales for the store is 3 million per year.