2.9k views
5 votes
The information below for two pay-as-you-go cell phone companies is given

On Call - 3.5 hours: $10
Talk Time - 1/2 hour:$1.25

a.) what is the unit rate in dollars for each company?
b.) Which company offers the best deal?
c.) Another company offers a rate of $0.05 per minute. How would you find the unit rate per hour?

User Lasso
by
4.8k points

2 Answers

4 votes

Answer:

Explanation:

One company wants $10 per 3.5 hours, so they want 10 / 3.5 ≈ 2,86 dollars per hour (after rounding to the closest hundreths).

Second company wants $1.25 per half an hour, so they want 2 * 1,25 = 2,50 dollars per hour.

The unit rate is 2,86:2,50

User Steven Mills
by
5.0k points
4 votes

Answer:

a) On Call: $2.86/hour

Talk Time: $2.50/hour

b) Talk Time offers the best deal.

c) $3/hour

Multiply 0.05 by 60 because there are 60 minutes in an hour.

Explanation:

a) On Call: 10/3.5=2.86

Talk Time: 1.25/0.5=2.50

b) On Call>Talk Time

Talk Time offers the best deal.

c) 0.05x60=3

Multiply 0.05 by 60 because there are 60 minutes in an hour.

User Gaessaki
by
5.7k points