13.8k views
1 vote
A ridged steel tank filled with 62.7L of nitrogen gas of 85.0L atm

User Cyclone
by
6.8k points

1 Answer

3 votes

The final gas pressure : 175.53 atm

Further explanation

Maybe the complete question is like this :

A ridged steel tank filled with 62.7 l of nitrogen gas at 85.0 atm and 19 °C is heated to 330 °C while the volume remains constant. what is the final gas pressure?

The volume remains constant⇒Gay Lussac's Law

When the volume is not changed, the gas pressure in the tube is proportional to its absolute temperature


\tt (P_1)/(T_1)=(P_2)/(T_2)

P₁=85 atm

T₁=19+273=292 K

T₂=330+273=603 K


\tt P_2=(P_1* T_2)/(T_1)\\\\P_2=(85* 603)/(292)\\\\P_2=175.53~atm

User Brett Smith
by
7.0k points