I inadvertently went to See's Candy last week (I was in the mall looking for phone repair), and as it turns out, See's Candy now charges a dollar -- a full dollar -- for even the simplest of their wee confection offerings. I bought two chocolate lollipops and two chocolate-caramel-almond things. The total cost was four-something. I mean, the candies were tasty and all, but let's be real: A Snickers bar is fifty cents. After this dollar-per-candy revelation, I may not find myself wandering dreamily back into a See's Candy any time soon.
It was a rat's nest. Not a literal one, but that is what her hair seemed to resemble every morning when she got up. It was going to take at least an hour to get it under control and she was sick and tired of it. She peered into the mirror and wondered if it was worth it. It wasn't. She opened the drawer and picked up the hair clippers.
She's asked the question so many times that she barely listened to the answers anymore. The answers were always the same. Well, not exactly the same, but the same in a general sense. A more accurate description was the answers never surprised her. So, she asked for the 10,000th time, "What's your favorite animal?" But this time was different. When she heard the young boy's answer, she wondered if she had heard him correctly.