35.3k views
2 votes
A pizza shop sells pizzas that are 10 inches (in diameter) or larger. A 10-inch cheese pizza costs $1.50, and each additional topping costs $0.75.

Write an equation that represents the cost of a pizza. Be sure to specify what the variables represent.

1 Answer

7 votes

Answer:

A pizza shop sells pizzas that are 10 inches orr larger. A 10-inch cheese pizza costs $8 and each additional costs $1.50 and each additional topping costs $0.75.

The equation that represents the cost of a pizza is:

P = $10 + $1.50a + $0.75b

Where 'a' represents the number additional inches and 'b' represents the number of additional toppings.

Explanation:

User Mani Ratna
by
5.4k points