77.3k views
3 votes
An electric heater is rated 1000watts. If a current of 5A pass through the heater, find the value of its resistance.​

User Jwanga
by
7.2k points

1 Answer

5 votes

Answer: R=40 Ω

Explanation:
P=I^(2) R

R=1000/ (25)=40

User Guillermo Ruffino
by
6.8k points