3.4k views
4 votes
At an online fruit dealer, it costs $39 for 75 cases of bananas. What is the unit price?

User Imgen
by
4.9k points

2 Answers

6 votes

Answer:

$0.52

Explanation:

When finding the unit price, we use divide the certain number of units of an item by the number of units

So for this question we will divide 39/75 to get a result of $0.52

User Vishnu N K
by
5.1k points
4 votes

Answer:

$0.52 cents per banana. $39 divided by the 75 bananas

Explanation:

User Amacleod
by
5.2k points