193k views
3 votes
What is the total cost of a pair of jeans that are priced $50.00 if there is 7 1/2% sales tax?

$57.50
$53.75
$55.50

User Lanwatch
by
6.6k points

1 Answer

4 votes

Answer:

See below.

Explanation:

Divide the percentage to find the decimal form.


(7.5)/(100) =0.075

Multiply the total by the percentage.


50*0.075=3.75

Add that to the total.


50 +3.75=53.75

Answer:
53.75

:)

User Simonlord
by
7.3k points