118k views
2 votes
During one month, a homeowner used 600 units of electricity and 100 units of gas for a total cost of 390. The next month, 400 units of electricity and 250 units of gas were used for a total cost of $326. Find the cost per unit of gas.

User Irynabond
by
8.1k points

1 Answer

1 vote

Answer:

$0.36

Explanation:

Let the cost per unit of electricity = e

Let the cost per unit of gas = g

a homeowner used 600 units of electricity and 100 units of gas for a total cost of 390;

600e + 100g = 390 ----- i

400 units of electricity and 250 units of gas were used for a total cost of $326.

400e + 250g = 326 ----- ii

Now we have two equations, and we solve for g;

600e + 100g = 390 ----- i

400e + 250g = 326 ----- ii

Multiply equation i by 4 and equation ii by 6;

2400e + 400g = 1560 ---- iii

2400e + 1500g = 1956 ---- iv

Subtract equation iii from iv;

1100g = 396

g =
(396)/(1100) = 0.36

Cost per unit of gas $0.36

User Makeda
by
8.4k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories