101k views
3 votes
Omar pays $19.60 for a pack of 4 towels. Find the unit price in dollars per towel. If necessary, round your answer to the nearest cent.

1 Answer

2 votes

Answer:

$4.90 per towel

Explanation:

Unit price is the price of one, and 19.60 is the price of four. We need to divide by four to get the price of one.


19.60÷
4=4.90

Hope this helps :-)

User Kirill Kobelev
by
8.3k points

Related questions

2 answers
4 votes
159k views
1 answer
0 votes
4.2k views
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories