162k views
0 votes
3.On Monday morning, there were 30 cats and 45 dogs at an animal shelter. By the end of the week, 6 of the cats and 18 of the dogs had been adopted. What percentage of the animals were adopted?

1 Answer

6 votes

Answer:

32%

Explanation:

If on Monday, there were 30 cats and 45 dogs at an animal shelter, the total number of animal there will be 30+45 = 75animals

If by the end of the week, 6 of the cats and 18 of the dogs had been adopted, then the total number of animals adopted is 6+18 = 24animals

Percentage of animal adopted = Total adopted/total animals × 100%

Percentage of animal adopted = 24/75×100%

Percentage of animal adopted = 2400/75

Percentage of animal adopted = 32%

Hence 32% of the animals were adopted

User Sosel
by
6.9k points