160k views
4 votes
A 4 quart container of window cleaner costs $12.48 what is the price per cup?

1 Answer

5 votes

Answer:

each cup is 1.28 dollars

Explanation:

4 cups in a quart. 4x4 is 16. 16/12.48 is 1.28.

User Pierre Tautou
by
8.3k points